Covington Buccaneers Football Covington Lady Buccs Volleyball Covington Buccaneers Cross Country Covington Buccaneers Golf Covington Buccaneers Basketball Covington Buccaneers Wrestling Covington Buccaneers Baseball Covington Buccaneers Softball Covington Buccaneers Track Covington Band of Bucc Pride
BUCCANEER TRACK
TRACK RECORDS
2019 TRACK ROSTERS
GRADUATION
HALL OF FAME
SMITH FIELD
BUCCS RADIO
THE WEIGHT ROOM
BUCC BOOSTERS
CONTACT/FEEDBACK
TRACK LINKS
2020 Track Season
2019 Track Rosters
2020 Track Season
2018 Track Rosters
2017 Boys Rosters
2017 Girls Rosters
2016 Boys Rosters
2016 Girls Rosters
2015 Boys Rosters
2015 Girls Rosters
2014 Boys Rosters
2014 Girls Rosters
2013 Boys Rosters
2013 Girls Rosters
2012 Boys Rosters
2012 Girls Rosters
2011 Boys Rosters
2011 Girls Rosters
2010 Boys Rosters
2010 Girls Rosters
2009 Boys Rosters
2009 Girls Rosters
2014 TRACK SCHEDULE
DATE OPPONENT W/L
3/29 Lady Tiger Classic A
3/29 Boys Tipp Relays A
4/1 Milton Quad A
4/5 Boys Versailles Inv. A
4/5 Girls Tipp Inv. A
4/8 Greenville A
4/11 Miami East Inv. A
4/15 Ansonia Inv. A
4/17 Fred Durkle A
4/22 County Meet H
4/23 CMS Home Tri A
4/25 Tiger Relays A
4/29 Stillwater (Vers) A
5/1 Covington Quad H
5/2 Wayne Invite H
5/9 CHS Invite H
5/15 CCC League A
5/17 CCC League A
5/20 District A
5/24 District A
5/28 Regional A
5/31 Regional A
6/6 State Meet A
6/7 State Meet A
STATE TRACK COVERAGE
Lane White - State Champ...
Jackie Siefring - Two State Titles...
Ben Miller - Rare Company...
Jackie Siefring - Long Jump Champ...
State Prelims Recap...
2014 TRACK LINKS
White, Siefring Win State Indoor Track Titles...
Lane White Commits to Hillsdale...
JACKIE SIEFRING
Jackie Siefring Commits to Akron...
Jackie Siefring: Covington's All-American...
Siefring Competes For Team USA...
BOYS FIRST, GIRLS THIRD AT MIAMI EAST...
The Covington boys and girls track teams had a solid showing at the Miami East invitation with the boys taking home the team championship with 116.6 points and the girls finishing third with 117 points.
Maria Mohler took 8th in the Pole Vault.

The Covington boys and girls track teams had a solid showing at the Miami East invitation with the boys taking home the team championship with 116.6 points and the girls finishing third with 117 points.

The boys won five events with A.J. Ouellette winning the 100 meter dash (11.33), Lane White sweeping the 200 (22.51) and the 400 (49.25), Ian Fries winning the Discus (134'06") and the 4x400 meter relay team of Matt Carder, Brandon Magee, Alex Schilling and Lane White winning in the time of 3:33.97.

The girls won eight events with Jackie Siefring winning four - the 110 meter hurdles (15.39), the 300 meter hurdles (46.10), the 200 meter dash (26.17) and the long jump (16'05.5"). Carly Shell won the 3200 (12:11) and Heidi Cron while the 400 (64.01), while the 4x800 meter really team of Carly Shell, Heidi Cron, Julianna Yingst and Anna Dunn won in 10:16 and the 4x100 relay team of Kailyn Pond, Heidi Cron, Cassidy Cain and Allison Angle won in 53.99.

Covington Boys Finished First as a team: 116.6 points
Covington Girls Finished Third as a team: 117 points

GIRLS RESULTS:

First Place:
4x800 - 10:16 - Carly Shell, Heidi Cron, Julianna Yingst, Anna Dunn
100m Hurdles - 15.39 - Jackie Siefring
4x100 Relay - 53.99 - Kailyn Pond, Heidi Cron, Cassidy Cain, Allison Angle
400 Dash - 64.01 - Heidi Cron
300m Hurdles - 46.10 - Jackie Siefring
200m Dash - 26.17 - Jackie Siefring
3200 Run - 12:11 - Carly Shell
Long Jump - 16'04.5" - Jackie Siefring

Second Place:
1600 Run - 5:39 - Anna Dunn
3200 Run - 12:31 - Anna Dunn

Third Place:
1600 Run - 5:30 - Carly Shell
4x400 Relay - 4:27.85 - Heidi Cron, Kailyn Pond, Cassidy Cain, Julianna Yingst

Fifth Place:
100m Dash - 13.75 - Kailyn Pond

Seventh Place:
4x200 Relay - 2:02.30 - Sadie Canan, Cassidy Cain, Savannah Schaurer, Allison Angle
800m Run - 2:41.61 - Julianna Yingst

Eighth Place:
Pole Vault - 8'0" - Maria Mohler

BOYS RESULTS:

First Place:
100m Dash - 11.33 - AJ Ouellette
400m Dash - 49.25 - Lane White
200m Dash - 22.51 - Lane White
4x400 Relay - 3:33.97 - Matt Carder, Brandon Magee, Alex Schilling, Lane White
Discus - 134'06 - Ian Fries

Second Place:
110m Hurdles - 16.22 - Ben Miller
4x100 Relay - 44.93 - Dalton Bordelon, AJ Ouellette, Ben Miller, Brandon Magee
Shot Put - 43'11.5" - Ian Fries
300m Hurdles - 41.30 - Dalton Bordelon

Third Place:
110m Hurdles - 16.70 - Dalton Bordelon
1600m Run - 4:43 - Alex Schilling

Fourth Place:
800m Run - 2:11 - Alex Schilling

Fifth Place:
300m Hurdles - 43.98 - Ben Miller

Sixth Place:
300m Hurdles - 46.82 - Riley VanHise

Seventh Place:
4x200m Relay 7th place - 1:43.46 - Casey Waag, Levi Brown, Deron White, Riley VanHise
High Jump - 5'3" - Zane Barnes
Pole Vault - 10'6" - Matt Carder

Eighth Place:
Long Jump - 17'11.5 - Shane Straw

 

Brandon Magee was part of the 4x400 meter relay team that took first.