Covington Buccaneers Football Covington Lady Buccs Volleyball Covington Buccaneers Cross Country Covington Buccaneers Golf Covington Buccaneers Basketball Covington Buccaneers Wrestling Covington Buccaneers Baseball Covington Buccaneers Softball Covington Buccaneers Track Covington Band of Bucc Pride
GRADUATION
HALL OF FAME
SMITH FIELD
BUCCS RADIO
THE WEIGHT ROOM
BUCC BOOSTERS
CONTACT/FEEDBACK
'09 TRACK LINKS
2009 Boys Rosters
2009 Girls Rosters
Diltz Commits to WSU...
2008 Season in Review
2009 TRACK SCHEDULE
DATE OPPONENT W/L
3/28 Lady Tiger Classic A
3/31 Sebbins Quad A
4/4 Versailles Inv. A
4/7 Miami East A
4/11 Anna A
4/14 Cov Quad H
4/17 TVS Relays A
4/21 County Invite A
4/24 Tiger Relay A
4/28 Tipp Quad A
5/2 Milton Union A
5/8 CHS Invite H
5/11 Miami East A
5/14 CCC League A
5/16 CCC League A
5/20 District A
5/23 District A
5/27 Regional A
5/29 Regional A
6/5 State Meet A
6/6 State Meet A
COVINGTON INVITATIONAL...
The Covington girls tallied six team points, while the boys accumulated 10 points in the Covington Invitational.

GIRLS SHOT PUT:
1st- Martin, Ft. Loramie- 34'11"
2nd- Watercutter, Ft. Loramie- 32'6"
3rd- Branson, Tri-Village- 31'11.5"
4th- Busse, Milton-Union- 31'11.5"
5th- Spade, Houston- 30'7"
6th- Zumberger, Anna- 29'10"

BOYS SHOT PUT:
1st- Brandewie, Ft. Loramie- 46'2"
2nd- Jones, Houston- 42'5"
3rd- Poeppelman, Ft. Loramie- 41'5"
4th- Christian, Covington- 40'1"
5th- Kleather, Milton Union- 39'11"
6th- C. Warner, Milton Union- 39'7"

GIRLS DISCUSS:
1st- Barga, Ansonia- 98'7"
2nd- Martin, Ft. Loramie- 97'
3rd- Watercutter, Ft. Loramie- 95'11"
4th- Busse, Milton Union- 93'1"
5th- Nagengast, Anna- 85'6"
6th- Hamburg, Anna- 83'2"

BOYS DISCUSS:
1st- Watercutter, Anna- 138'10"
2nd- Lambert, Houston- 136'6"
3rd- Christian, Covington- 119'10"
4th- Long, Anna- 115'11"
5th- Jones, Houston-111'11"
6th- Sell, Bradford- 109'10"

GIRLS HIGH JUMP:
1st- Gehret, Anna- 5'4"
2nd- Edwards, Ansonia- 5'
3rd- Francis, Russia- 4'10"
4th- Branson, Tri-Village- 4'8"
5th- Mayo, Ansonia- 4'8"
6th- Glover, Franklin Monroe- 4'8"

BOYS HIGH JUMP:
1st- Luthman, Russia- 6'6.25"
2nd- Hoying, Russia- 6'0"
3rd- Miller, Miami East- 5'10"
4th- Mogle, Tri-Village- 5'8"
5th- Warner, Milton Union- 5;8"
6th- Steinke, Anna-5'6"
Rose- Ft. Loramie- 5'6"
Anderson, Houston- 5'6"
Clark, Arcanum- 5'6"

GIRLS LONG JUMP:
1st- Berning, Anna- 16'1"
2nd- Mengos, Miami East- 15'4"
3rd- Hammaker, Ansonia- 15'3"
4th- Hilderbrand, Franklin Monroe- 15'1"
5th- Desjardins, Franklin Monroe- 14'9"
6th- Smith, Bradford- 14'7"

BOYS LONG JUMP:
1st- Steinke, Anna- 20'4"
2nd-Jonathan Barbee, Bradford- 19'9"
3rd- Clark, Houston- 19'6.5"
4th- Bensman, Anna- 19'6.5"
5th- Williams, Bradford- 18'10"
6th- Thoele, M-U- 18'8"

GIRLS POLE VAULT:
1st- Berning, Anna- 9'6" (New Meet Record)
2nd- Holthaus, Ft. Loramie- 9'3"
3rd- Bowling, Houston- 8'6"
4th- Brandiwie, Ft. Loramie- 8'0"
5th- Oda, Arcanum- 7'6"
6th- Thompson, Arcanum- 7'6"

BOYS POLE VAULT:
1st- Thoele, Milton Union- 13'6"
2nd- Lachat, Russia- 13'
3rd- Anderson, Houston- 12'
3rd- Roeth, Miami East- 12'
5th- Ike, Houston- 11'6"
6th- McCracken, Anna- 11'6"

GIRLS 4X800 METER RELAY:
1st- Russia- 9:55.3
2nd- Ft. Loramie- 10:02
3rd- Milton Union- 10:32
4th- Ansonia- 10:35.5
5th- Covington- 10:44
6th- Anna- 10:58.5

BOYS 4X800 METER RELAY:
1st- Russia- 8:14.9 (New Meet Record)
2nd- Houston- 8:16.7
3rd- Miami East- 8:40.5
4th- Milton Union- 8:48.4
5th- Ft. Loramie- 9:00.5
6th- Tri-Village- 9:01.4

GIRLS 100 METER HURDLES:
1st- Puthoff, Ft. Loramie- 16.4
2nd- Fullencamp, Ft. Loramie- 16.4
3rd- Cates, Arcanum- 16.5
4th- Booher, Newton- 16.6
5th- House, Miami East- 17.7
6th- Tobias, Covington- 17.8

BOYS 110 METER HURDLES:
1st- Francis, Russia- 15.8
2nd- Luthman, Russia- 16.1
3rd- Rose, Ft. Loramie- 16.3
4th- Warner, Milton Union- 16.3
5th- Davis, Houston- 17.1
6th- Sutherland, Miami East- 17.5

GIRLS 100 METER DASH:
1st- Olberding, Ft. Loramie- 12.4 (New Meet Record)
2nd- Minneman, Milton Union- 12.9
3rd- Bruce, Anna-13.0
4th- Ritchie, Houston- 13.3
5th- Smiley, Milton Union- 13.6
6th- Alexander, Ft. Loramie- 13.6

BOYS 100 METER DASH:
1st- Knight, Anna- 11.1 (New Meet Record)
2nd- Douglas, Milton Union- 11.2
3rd- Clark, Houston- 11.3
4th- Christman, Anna- 11.3
5th- Rothwell, Arcanum- 11.6
6th- Oda, Ft. Loramie- 11.9

GIRLS 4X200 METER RELAY:
1st- Ft. Loramie- 1:49.2
2nd- Milton Union- 1:51.5
3rd- Miami East- 1:55.3
4th- Houston- 1:56.0
5th- Anna- 1:56.1
6th- Covington- 1:56.4

BOYS 4X200 METER RELAY:
1st-Anna- 1:31.1 (New Meet Record)
2nd- Houston- 1:34.6
3rd- Russia- 1:35.4
4th- Bradford- 1:40.7
5th- Ft. Loramie- 1:42.1
6th- Tri-Village- 1:42.3

GIRLS 1600 METER RUN:
1st- Accurso, Miami East- 5:18.4
2nd- Klimkowski, Milton Union- 5:20.0
3rd- Cates, Arcanum- 5:22.6
4th- Roeth, Houston- 5:31.3
5th- Schieltz, Milton Union- 5:38.2
6th- Drees, Ft. Loramie- 5:40.9

BOYS 1600 METER RUN:
1st-Pohlman, Russia- 4:31.1
2nd- Roeth, Houston- 4:31.7
3rd- DeFord, Miami East- 4:36.6
4th- Mogle, Tri-Village- 4:40.2
5th- Holland, Ft. Loramie- 4:43.5
6th- York, Russia- 4:53.2

GIRLS 4X100 METER RELAY:
1st- Milton Union- 51.9 (Ties Meet Record)
2nd- Ft. Loramie- 52.4
3rd- Anna- 53.5
4th- Houston- 54.6
5th- Ansonia- 54.9
6th- Franklin Monroe- 54.9

BOYS 4X100 METER RELAY:
1st- Anna- 43.8 (New Meet Record)
2nd- Houston- 45.1
3rd- Milton Union- 45.9
4th- Bradford- 47.0
5th- Arcanum- 47.1
6th- Russia- 48.3

GIRLS 400 METER DASH:
1st- Olberding, Ft. Loramie- 58.2 (New Meet Record)
2nd- Mengos, Miami East- 1:00.2
3rd- Puthoff, Ft. Loramie- 1:00.8
4th- Minneman, Milton Union- 1:02.8
5th- Hildebrand, Franklin Monroe- 1:03.0
6th- Stone, Ansonia- 1:03.9

BOYS 400 METER DASH:
1st- Kite, Arcanum- 51.4
2nd- Douglas, Milton Union- 51.9
3rd- Freshour, Houston- 53.7
4th- Oda, Ft. Loramie- 53.7
5th- Finfrock, Milton Union- 54.0
6th- Lillard, Anna- 54.0

GIRLS 300 METER HURDLES:
1st- Puthoff, Ft. Loramie- 48.0
2nd- Cates, Arcanum- 49.0
3rd- Booher, Newton- 51.2
4th- Plas, Ft. Loramie- 51.6
5th- Bayliss, Anna- 52.8
6th- Feathers, Milton Union- 52.9

BOYS 300 METER HURDLES:
1st- Francis, Russia- 41.8
2nd- Davis, Houston- 42.4
3rd- Barbee, Bradford- 42.6
4th- Warner, Milton Union- 42.8
5th- Rose, Ft. Loramie- 43.1
6th- Overholser, Houston- 44.3

GIRLS 800 METER RUN:
1st- Borchers, Russia- 2:18.5 (New Meet Record)
2nd- Gasson, Ft. Loramie- 2:24.3
3rd- Accurso, Miami East- 2:26.5
4th- Hildebrand, Franklin Monroe- 2:30.4
5th- Francis, Russia- 2:32.9
6th- Fogt, Anna- 2:34.9

BOYS 800 METER RUN:
1st- DeFord, Miami East - 2:00.1
2nd- Bornhorst, Russia - 2:01.3
3rd- Holland, Ft. Loramie - 2:02.1
4th- Schidecker, Milton Union - 2:02.7
5th- Grilliot, Houston - 2:03.1
6th- Hughes, Houston - 2:05.3

GIRLS 200 METER DASH:
1st- Olberding, Ft. Loramie- 26.0 (New Meet Record)
2nd- Minneman, Milton Union- 26.6
3rd- Bruce, Anna- 27.1
4th- Mengos, Miami East- 27.1
5th- Berning, Anna- 27.5
6th- Ritchie, Houston- 28.1

BOYS 200 METER DASH:
1st- Knight, Anna- 22.5 (Ties Meet Record)
2nd- Douglas, Milton Union- 23.0
3rd- Clark, Houston- 23.4
4th- Oda, Ft. Loramie- 23.8
5th- Glenn, Houston- 24.1

GIRLS 3200 METER RUN:
1st- Klimkowski, Milton Union- 11:33.6
2nd- Roeth, Houston- 11:37.5
3rd- Drees, Ft. Loramie- 12:20.6
4th- Orndorff, Franklin Monroe- 12:30.5
5th- Schmitmeyer, Ansonia- 12:44.9
|6th- Accurso, Miami East- 12:52.4

BOYS 3200 METER RUN:
1st- Roeth, Houston- 9:58.2
2nd- Mogel, Tri-Village- 9:58.5
3rd- DeFord, Miami East- 10:29.5
4th- Meindering, Ft. Loramie- 10:33.1
5th- Fraylick, Tri-Village- 10:33.1
6th- Hoffert, Covington- 10:35.0

GIRLS 4X400 METER RELAY:
1st- Fot. Loramie - 4:13.5
2nd- Milton Union - 4:13.6
3rd- Russia - 4:23.2
4th- Anna - 4:25.0
5th- Covington - 4:29.2
6th- Miami East - 4:29.6

BOYS 4X400 METER RELAY:
1st- Arcanum - 3:36.0
2nd- Ft. Loramie - 3:38.3
3rd- Milton Union - 3:38.3
4th- Houston - 3:38.8
5th- Russia - 3:41.1
6th- Anna - 3:41.3

GIRLS TEAM RESULTS:
1st - Fort Loramie - 164
2nd - Milton Union - 83
3rd - Anna - 64
4th - Miami East - 46
5th - Ansonia - 35
6th - Russia - 34
(Covington Girls - 6 pts)

BOYS TEAM RESULTS:
1st - Houston - 103.25
2nd - Russia - 92
3rd - Milton Union - 76
4th - Anna - 75.25
5th - Fort Loramie - 57.25
6th - Miami East - 40
(Covington Boys - 10 pts)

Levi VanDeGrift runs a distance race for the Buccs.